rahim.gen.tr
rahim

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar

Rahim İçi Yara

Rahim içi yara, Halk arasında rahimde yara ya da rahim ağzında yara olarak bilinen ''servisit''  kadın hastalıkları bakımından en sık karşılaşılan rahatsızlıklardandır. Rahim içi yaraları rahim ağzı dokusunun iltihaplanmasıdır. Bu yaralar genellikle enfeksiyona bağlıdır. Fakat bazen irritasyon veya travmanın ardından ortaya çıkabilmektedir. Bayanların yarısından daha fazlası bu problemle karşı karşıya kalabilmektedir. Yaş aralığı ne olursa olsun cinsel bakımdan aktif olan her bayan servisit için elverişli bir aday konumundadır.

Kasık bölgesinde ağrı hissi olan ve vajinal akıntısı bulunan bayanların büyük bir kısmında başka bir rahatsızlıkla beraber ya da tek olarak rahim içinde yara oluşumu bulunabilir. Belirtileri başka rahatsızlıklara benzediği ve özel belirtiler göstermediği için bireyin kendi başına rahim içi yarasından şüphe etmesi pek de kolay değildir. 

Rahim İçi Yaralarının Belirtileri Nelerdir?

Rahim içi yaralarının en belirgin şekilde gözlenen belirtisi adet döneminde kanamanın sonlanmasını takip eden süreçte ortaya çıkan vajinal akıntıdır. Diğer belirtiler de genel olarak vajinal kanama, kaşınma hissi, vajina bölgesinde yanma hissi oluşması, ilişki sırasında acı hissi oluşması, ilişkinin ardından kanama olması, idrar çıkarma esnasında yanma hissi oluşması ve bel ağrısı oluşmasıdır. 

Rahim İçi Yara Tanısı Nasıl Konulmaktadır?

Bu durum yalnızca jinekolojik muayene neticesinde kesin olarak anlaşılabilir. Muayene çok önemlidir çünkü serviks kanseri genellikle erken dönemde rahim içi yaraları ile karıştırılmaktadır.  Bazı durumlarda muayeneden ziyade bu yara oluşumlarının bir takım testler kullanılarak da tespiti gerekmektedir. Bu testlerden bazıları şunlardır: 

Smear Testi

Rahim içi yara ve erken tanı ile serviks kanserinin taramasında kullanılan bir test biçimidir. Smear testi her bayanın sende bir kez de olsa yaptırması gereken basit bir biçimde uygulanabilen fakat önem arz eden bir testtir. Muayene esnasında, rahim ağzı salgısından ince bir fırça ile alınarak cam üzerine yayılarak patolojik açıdan incelemelerin yapılması işlemi olarak bilinmektedir. Bayanların yaptırmaktan çekinmedikleri son derce basit bir uygulamadır.

Cervical(Servikal) Biopsi

Eğer rahim ağzı bölgesi aşırı derecede anormal biçimde görünüyor ise lokal anestezi ile şüpheli olan alanlardan biopsi yani parça alınarak bu işlem yapılmaktadır. Eğer belirgin bir alan bulunamıyor ise saat yönlerinden 3, 6, 9, 12 yönlerinden  parçalar alınır ve patolojik incelemeye gönderilir.

Rahim İçi YaraKolposkopi

Rahim ağzının ve vajenin ışık altında büyüteç tarzı optik özellikte bir alet yardımı ile incelenmesi işlemidir. Şüphe oluşturan alanları daha rahat tespit edebilmek için kolposkopi öncesinde rahimin ağız kısmı bazı kimyasal maddeler kullanılarak silinmesi ve ardından boyanması ile rahim ağzındaki dokunun boya tutma özelliğindeki farklılıklara göre biopsi yani parça alınacak alan tespit edilmiş olur.

Rahim İçi Yaralarının Nedenleri Nelerdir?

Bu rahatsızlığın uygun biçimde tedavi edilebilmesi altta yatan sebebin tanımlanması ile alakalıdır. Eğer bu duruma tahriş edici bir madde kullanılması sebep oluyorsa bu maddenin tekrar kullanılmaması bu rahatsızlığın çözümü için bir yöntem olarak tercih edilebilmektedir.

Eğer altta yatan sebep bir enfeksiyonun var olması ise doğru  antibiyotik tedavisi sorunu çözmek için kullanılacak en uygun yöntemdir. 

Genel olarak bu rahatsızlığa sebep olan üç adet mikroorganizma bulunmaktadır. Onların isimleri de şu şekildedir: klamidya, gonore ve trikomonasdır. Bunlardan başka kimi alerjik maddeler bu rahatsızlığa sebep olabilmektedir.

Tedavisinde Hangi yöntemler Kullanılmaktadır?

Tedavisinde en çok yakma (koterizasyon) ve dondurma (kriyoterapi) ve lazer tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Bu çeşit yol da iltihaplı dokunun öldürülmesi ve yaranın dağlanmasını amaçlamaktadır.

Rahim İçi Yaralarından Korunmak İçin Alınacak Önlemler

  • Şüpheli olan bayanlarla ilişkiye girmekten kaçının. Eğer eşinizde böyle bir şikayet söz konusu ise prezervatif kullanın.
  • Vajinal akıntı olması halinde muayene olmayı ihmal etmeyin.
  • Herhangi bir rahatsızlığınız bulunmasa dahi senede bir kez jinekolojik muayeneden geçin ve kesinlikle smear testi uygulatın.
  • Kokulu olan tampon kullanımı, deodorant kullanımı ve pudra kullanımı gibi tahriş  edici maddeleri vajina bölgesinde asla kullanmayın. 
  • Vajenin iç kısmını suyla ya da sabunla kesinlikle yıkamayın. Çünkü alanın doğal asidik bir ortamı mevcuttur. O mevcut asidik yapının bozulması kişiyi enfeksiyon açısından riske atacağı için bu konuya da çok dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • İç çamaşırlarınızı olabildiğince sık değiştirin ve pamuklu iç çamaşırları tercih edin.
  • Tuvalet sonrası el ve vajinal hijyene çok dikkat edilmelidir. Ayrıca tuvalet sonrası temizlik esnasında ön kısımdan arkaya doğru temizleme işlemi uygulayın asla arkadan öne taşımayın. Rahim kısmı hassas olduğundan dolayı arka kısımdan enfeksiyon oluşturacak madde taşıması yapmayın.

Yayınlanma Tarihi : 14.10.2015 15:12:39

Rahim İçi Yara Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Rahim İçi Yara"

Gülistan Özdoğan

Merhaba ben yeni dogum yaptim 45 gündür kanam durmuyordu kontrole gittim rahimin yara olustugnu ve iltihaplandgini söyledi doktor.bide idrar torbasının asagi indiğini soyledi ne yapabilirim.

2017-09-07

Kullanıcı oyu: 4,5
Diğer () yorumu göster

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Rahim İçi Araç

Rahim içi araç, gebelikten korunmak için en çok tercih edilen halk arasında spiral diye bilinen, spermleri öldürerek, fallop tüplerinden geçmesine engel olan, sonuçta döllenme olsa da, embriyonun rahme yerleşmesine engel olan gebe...

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı

Rahim ağzı kanseri aşısı, rahim ağzı kanseri kadınlarda cinsel yolla bulaşan ve en fazla görülen hastalıklardan biridir. Human Papiloma Virüs HPV ile bulaşan hastalıktan korunmak amacıyla belirli yaş grubuna HPV yani rahim ağzı ka...

Yapay Rahim Nedir

Yapay rahim, tüp bebek tedavisinde son yıllarda adı geçen bu terim aslında endometrial co-culture tanımlamasının halk arasında kullanıldığı şeklidir. Bu yöntem tüp bebek tedavisine yardımcı olabilecek yöntemlerden biridir. Öncelik...

Rahim Sarkması

Rahim Sarkması, Rahim, kadınların yumurtalarının döllendiği ve döllenen yumurtanın doğuma kadar geliştiği yere verilen isimdir ve büyüklüğü doğum yağmamış kadınlarda 5 ile 6 santim, doğum yapmış kadınlarda ise, 6-7 santim aral...

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanseri, serviks kanseri olarak ta tanımlanır. Bu rahatsızlık önlenebilir hastalıklardan biridir. Smear pap smear testi yapılarak, hastalığın erken teşhis edilmesi ve tedavisiyle hastalıktan kurtulmak mümkündür. Yapılan...

Hsg Rahim Filmi

HSG rahim filmi, kadın hastalarda rahim içine ve tüplere özel bir sıvı verilerek görüntüleme teknikler ile detaylı incelemeye yardımcı olan bir tür tanı yöntemdir. HSG rahim filmi ile hem rahim içi hem de tüplerde meydana gelen so...

Rahim Kanseri

Rahim Kanseri, adından da anlaşılacağı gibi sadece kadınlarda görülen bir hastalıktır genel olarak menopoza girmeye yakın yani 50-60 yaşları arasında görülür. Rahim kanseri genel olarak 20 yasın altında iliskiye girmis kadınlarda,...

Rahim Ağzı Polipleri

Rahim ağzı polipleri, genellikle dokulardan kaynaklanan ve iyi huylu olarak adlandırılan et parçalarıdır. Rahim ağzı poliplerinin neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemektedir ve her yaş grubundaki kadınlarda oluşum gösterebilmek...

Rahim Ameliyatı

Rahim Ameliyatı, Bilindiği gibi rahim hemen hemen her kadında bulunan ve üremenin gerçekleştirilmesi için önemli bir organdır. Kişilerin hamilelik sırasında bebeğin bulunduğu bu bölge döl yatağı olarak adlandırılmaktadır. Tüm kadı...

Rahim İçi Polip

Rahim içi polip endometriumda oluşan küçük ve çoğunlukla iyi huylu olan tümöral oluşumlar olarak karşımıza çıkar. Bunlar rahimin içini döşemekte olan zar tabakasından köken almaktadır ve bu dokunun normalden farklı bir şekilde büy...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

rahim, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Haziran - 2018