Gebelikte Rahim Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Gebelikte Rahim Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Rahim Ağrısı

Gebelikte rahim ağrısı, gebe kadınların sıklıkla karşılaştığı bir durumdur. Rahim ağrısı belirtileri şiddetli şekilde seyretmiyorsa, genellikle herhangi bir önlem alınmasına gerek duyulmaz. Rahim ağrılarının ilk nedenlerinden biri, vücudumuzda eklemler su toplamasıyla eklemlerin gevşeyerek ağrı oluşturmasıdır. Gebelik döneminde çoğu kadın, gebeliğin 6. ve 8. haftasında rahim ağrısı hissedebilir. Bu durum, gebelikten sonraki adet döneminin belirmesiyle birlikte adet gecikmesi durumunda belirti gösterir. Çoğu gebede adet gecikmesi bağlı olarak gebeliğin 3. ayında rahimde büyümeden dolayı gebelikte rahim ağrısı kendini gösterir.

Gebelikte rahim ağrısı belirtileri, kişinin ilk kez gebe kalmasında daha sık görülmektedir. Bu durum ilk aylarda daha fazla görülür ve şiddeti oldukça fazladır. Fakat önceden gebelik geçiren kişilerde rahim büyümesine bağlı olarak ve kişinin karnının ağırlaşmasıyla gebelikte rahim ağrısı sıklaşır. Gebeliğin son aylarına doğru beliren rahim ağrısı, hamile kadınlarda doğum sancısı habercisi olarak görülmektedir. Bu durumun belirmesi, rahim bölgesindeki kasların gerginleşmesiyle meydana gelen rahim ağrılarıdır. Elbette kişiler korkabilir. Yine de uzman bir doktordan yardım almaları daha iyi olacaktır.

Gebelikte Rahim Ağrısı Neden Olur?

  • Gebelikte rahim ağrısının ilk nedeni olarak, gebe kadının yapmış olduğu ani hareketler rahim ağrılarına neden olabilir. Bu nedenle gebe kadınların hızlı şekilde hareket etmekten kaçınmaları, ani olarak oturup kalkmamaları dikkat etmeleri gereken durumlardandır.
  • Gebelikte rahim ağrısı olarak görülen diğer bir durum ise, ilk bebeğe gebe olan annenin bebeğin hareketlerini rahim ağrısı olarak görmesidir. Bu dönemlerde bebekler oldukça hareketlidir ve anne karnında kasılmalara neden olur. Bu durum, gebelikte rahim ağrısı meydana getirir.
  • Yumurtalıklarda kist büyümesi, gebe kadınlarda rahim ağrısı oluşturabilir. Bu durum, gebelikte çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bazen yumurtalık kisti ters döner; bu durumda gebelikte rahim ağrısı meydana getirebilir.
  • Gebelik sürecinde anne karnındaki bebek sürekli olarak büyüme gösterir. Gebeliğin 7. ve 8. aylarında iyice gelişen, ağırlaşan bebek, anne karnında rahim kısmına baskı oluşturarak gebelikte rahim ağrısı meydana gelebilir.
  • Kadınlarda gebelik sırasında sıklıkla karşılaşılan idrar yolu enfeksiyonu da gebelikte rahim ağrısına neden olmaktadır. İdrar yollarının enfeksiyon kapmasıyla birlikte bu ağrılar daha fazla kendini gösterir.

Gebelikte rahim ağrısı problemiyle karşı karşıya kalan anne adayı, ılık banyoda güzel bir duş alarak bu problemi en aza indirebilir. Rahim ağrısı ne zaman belirirse ılık duş, bu ağrıların giderilmesinde etkili olacaktır. Bu durum ılık suyla yapılan duşta da geçmese, kesinlikle uzman bir doktora görünmeniz sağlık açısından önemlidir. Aksi takdirde gebelikte rahim ağrısı erken doğum nedeni olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Rahim Aldırma Ameliyatı

Rahim Aldırma Ameliyatı

Çift Rahimde Gebelik Riskleri

Çift Rahimde Gebelik Riskleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Rahmin Ters Olması Nedenleri

Rahmin Ters Olması Nedenleri

Rahim Ağzı Polipleri Nedenleri?

Rahim Ağzı Polipleri Nedenleri?

Rahim Ağzı Yarası Nedenleri?

Rahim Ağzı Yarası Nedenleri?

Rahim İçi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Rahim İçi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Kanaması Dışında Rahimden Kan Gelmesi

Adet Kanaması Dışında Rahimden Kan Gelmesi

Güncel

Rahimde Batma Tedavisi

Rahimde Batma Tedavisi

Güncel

Rahim Duvarı İncelmesi Nedenleri Nelerdir?

Rahim Duvarı İncelmesi Nedenleri Nelerdir?

Güncel

Çift Rahim Nedir?

Çift Rahim Nedir?