Rahim Anomalileri Nedir ve Kaç Olmalıdır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Rahim Anomalileri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Rahim anomalileri dediğimiz zaman tıpta Uterus olarak adlandırılan rahimde 6 çeşit anomali olduğu görülür. Bu anomaliler düşük yapmaya neden olabilmektedir. Bu yüzden bu anomalilere sahip olan kişilerin hamileliklerinin sıkıntılı olması söz konusu olabilmektedir. Bir kadında uterus anomalisi olması böbreklerde de anomali olma ihtimalini ortaya çıkarabildiğinden bu olasılığın göz önünde bulundurularak doktor değerlendirmesinden geçilmesi gerekebilir.


Rahim Anomalileri


1- Arkuat Uterus: bu uterus anomalisinde rahmin fundus olarak adlandırılan kısmında 1 cm'den küçük olan hafif bir depresyon alanı bulunduğu görülür. Bu anomali hamile kalma üzerinde olumsuz bir etki yaratmaz ve gebeliğin normal zamanında sonlanması, doğumun gerçekleşmesi söz konusu olur. Ancak bazı durumlarda bu anomali erken doğum riskini artırabilir. Uterusun normal formlarından biri olarak kabul edilen bu durum histeroskopik rezeksiyonun önerilmediği durumlardandır. Ultrason, rahim filmi ya da MR ile tanı konulması mümkün olur.

2- Bikornuat Uterus: Rahim içinde farklı iki boşluk olduğu bu anomalide rahim kalp görünümüne sahiptir. Fundus kısmında da çentikleşmenin daha belirgin bir yapıya sahip olduğu görülürken fundustaki çentikleşmenin tipik bir biçimde 1 cm'den fazla olduğu görülür. Ultrason, rahim filmi ya da MR incelemesi tetkikleri ile tanısının konulması söz konusudur. Ayrıca tanıya yardımcı olması için laparoskopi de yapılabilir. Doğurganlıkla ilgili bir sorun yaratmadığı sürece cerrahi müdahaleye gerek görülmez. Ancak tekrarlayan gebelik kaybına sebep olması durumunda Strassman Metroplasti uygulanması önerilir. Rahim ağzı yetmezliği problemi görülmesi durumunda serklaj uygulamasının bebeğin yaşam şansını artırdığı görülür. Servikal yetmezliğin ve bikornuat uterusun birbirine çok yakından bağlantılı olduğu görülür. Bu bakımdan profilaktik serklaj yönteminin uygulanması söz konusu olabilir.

3- Uterus Didelfis: Çift rahim olarak da adlandırılabilen bu anomalide rahim ve rahim ağzının iki tane olması söz konusudur. Bu durumda rahimlerin birleştirilmesi için cerrahi müdahale önerilmemektedir. Normal muayene sırasında fark edilen bu durumda hamileliğin normal süresini tamamlayabilmesi çok zordur. Her üç gebelikten birinin düşük olmasına neden olan bu durumun prematüre doğum yapma olasılığının ise %50 olduğu görülür. Bu anomali çocuğun yaşama olasılığın %40 oranında kalmasına neden olur. Unikornuat uterus ile doğurganlık üzerinde en çok etkisi bulunan rahim anomalisi olarak karşımıza çıkan bu durum kısırlık ihtimalini de artırır.

4- Unikornuat Uterus: Tek taraflı rahim olarak bilinir. Bu rahimlerde diğer tarafın güdük şeklinde olduğu görülürken çift rahim anomalisinden sonra doğurganlık üzerinde en çok etkisi bulunan anomalidir. Bu anomalide rahim içinin muz şeklinde olduğu görülür. Bu durum düşük riskinin %41-62'lere çıkmasına neden olur. Ultrason ve laporoskopi tetkikleri ile ortaya çıkan bu durum renal anomaliler bakımından mutlaka araştırılması gereken durumlardandır.

5- Uterus Septus: Perde rahim olarak da adlandırılan bu anomali en çok karşılaşılan anomalidir. Doğurganlıkla ilgili problemlerin %67 oranında görüldüğü bu anomalide fundus konturunun normal olduğu görülür. Kaviteler arasındaki açının 75 dereceden küçük olduğu ve endometriumlar arası mesafenin de rahim kasıyla aynı ekoda septumla ayrıldığı görülür. Bu tip anomalilerde düşük riski %90'dir. Gebe kalmada sorun oluşturmazken düşük ve erken doğum riskinin fazla olması tedaviyi zorunlu hale getirir.

6- Rokitansky- Küstner Hausen Sendromu: Rahim olmaması olarak tanımlayabileceğimiz bu durum en ciddi rahim anomalisi olarak karşımıza çıkar. Üst vajenin 2/3'ü, rahim ve rahim ağzı bulunmaz. Yumurtalıkların sağlıklı olduğu görülen bu anomali ergenlik döneminde adet görememe üzerine tanısı konulan durumlardandır. Bu durumda kadının anne olmak için tek şansı taşıyıcı anneliktir, çünkü henüz rahim nakli deneme aşamasında bulunmaktadır.

Rahim Anomalileri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Rahim Ağzı Kaşıntısı

Rahim Ağzı Kaşıntısı

Popüler İçerikler

Rahim Ameliyatı Riskleri

Rahim Ameliyatı Riskleri

Editörün Seçtiği

Rahimde Batma Tedavisi

Rahimde Batma Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Rüyada Rahim Görmek Rüya Yorumu ve Anlamı

Rüyada Rahim Görmek Rüya Yorumu ve Anlamı

Güncel

Hamilelikte Rahimde Şişlik

Hamilelikte Rahimde Şişlik

Rahim Duvarında Kalınlaşma Nedenleri

Rahim Duvarında Kalınlaşma Nedenleri

Hamilelikte Rahim Ağzı İncelmesi Tedavisi

Hamilelikte Rahim Ağzı İncelmesi Tedavisi

Rahimde Sıvı Sebepleri Nelerdir?

Rahimde Sıvı Sebepleri Nelerdir?

Rahim İçi Araç Nedir?

Rahim İçi Araç Nedir?

Rahim Ameliyatı Sonrası Karın Şişliği

Rahim Ameliyatı Sonrası Karın Şişliği

Rahim Alındıktan Sonra Kanama Nedenleri?

Rahim Alındıktan Sonra Kanama Nedenleri?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6